در نگهداری پلی کربنات چه نکاتی باید رعایت شود ؟

نگهداری پلی کربنات شرایط خاص دارد. پلی کربنات یک ماده با دوام و مقاوم است. بنابراین، از آن برای لنزهای چشمی و قطعات خودرو استفاده می‌شود. ویژگی‌های پلی کربنات شبیه به پلی متیل متاکریلات است اما پلی کربنات قوی تر است و تا دما و حرارت بیشتر و شدیدتری مقاومت می‌کند. از پلی کربنات در صنایع خودروسازی، هواپیما سازی، راه آهن، محصولات ایمنی و امنیتی، ساخت سوله، وسایل پزشکی و ساخت تلفن استفاده می‌شود. برای پاکسازی و تمیز کردن وسایل حاوی پلی کربنات تنها باید از آب و شوینده ‌های طبیعی استفاده کرد.
شرایط نگهداری پلی کربنات
پلی کربنات در دمای اتاق تا حدود ۱۴۷ درجه سانتیگراد را مقاومت می‌کند، به طوری که به تدریج از این نقطه به بعد در دمای حدود ۱۵۵ درجه سانتیگراد نرم می‌شود. ابزارهای ساخته شده از پلی کربنات باید در دماهای بالا، عموما بالای ۸۰ درجه سانتیگراد نگهداری شوند. پلی کربنات‌ ها بسیار منعطف هستند و می‌توان آنها را در دمای اتاق خم کرد و شکل داد. پلی کربنات نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد و وسایلی که از این نوع پلاستیک ساخته اند در صورت قرار گرفتن در معرض تابش و حرارت نور خورشید ممکن است در دراز مدت آسیب ببینند.
ویژگی های ورق های پلی کربنات
مجموعه ای از خواص ویژه ورق پلی کربنات از جمله شفافیت بالا، مقاومت ضربه‌ای عالی، مقاومت گرمائی خوب، پایداری ابعادی قابل توجه، خواص عایق حرارتی مناسب، بازیافت آسان و فرایند پذیری عالی این محصول را به صورت انتخاب عمومی مشتریان در بسیاری از مصارف و به خصوص در کاربردهای شیشه‌های ایمنی و امنیتی قرارداده است و با روشهای مختلفی از جمله: برش و سوراخکاری قابل فرایند هستند.
ورقهای پلی کربنات چند جداره قابلیت استفاده در فضاهای داخل و خارج ساختمان را دارند. جهت مصارف خارجی لایه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) در یک طرف ورق کواکسترود می گردد.
مقاومت ضربه ای بالا ورقهای پلی کربنات چند جداره از مقاومت ضربه ای تقریبا ۲۵۰ برابر شیشه معمولی برخوردارند و همین عامل موجب کاربرد فراوان آن در صنعت ساختمان شده است.
مقاومت بالا مقابل اشعه ماورا بنفش UV ورق پلی کربنات چند جداره به علت داشتن لایه UV از عبور پرتوهای مضر ماورا بنفش جلوگیری می کنند و همچنین مانع تغییر رنگ خود ورق میشود.
نصب و نگهداری آسان: پلی کربنات به علت خصوصیات ویژه و وزن سبک و انعطاف پذیری بالایی که دارد براحتی قابل نصب و استفاده هست. یک ورق پلی کربنات در انواع شرایط آب و هوایی مانند سرما و گرما با توجه به انعطافی که دارد براحتی خم شده و در سقف های هلالی شکل و پنجره ها استفاده میشود. حداقل مقدار خمیدگی ورق پلی کربنات حدود ۱۷۵ بار بیش تر از ورق های دیگر با همان ضخامت هست. همچنین با شستشوی ساده سطح این ورق ها براحتی تمیز و نظافت میشود.
انتقال مطلوب نور: ورق پلی کربنات چند جداره نور را به صورت کامل انتقال می دهند.
به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی: ورق پلی کربنات چند جداره در مقابل شیشه با همان ابعاد و ضخامت دارای وزن سبک تری هست، این ویژگی باعث می شود که مصرف کنندها هزینه کمتری را بپردازند.
استحکام و مقاومت بالا: ورق پلی کربنات چند جداره به علت داشتن مقاومت ضربه ای فوق العاده بالا و لایه ضد اشعه ماورا بنفش، از دوام و طول عمر طولانی برخوردار است. مهم تر اینکه پوشش لایه UV که روی سطح این ورق ها موجود است ، از فرسایش و تخریب ناشی از نفوذ اشعه مضر ماورا بنفش جلوگیری میکند که همین مورد مقاومت و دوام این محصول را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش میدهد.
ورقهای پلی کربنات چندجداره می توانند کاربرد های مناسبی نظیر عایق صوتی یا حرارتی را دارا باشند و جایگزین مناسب و ایمنی برای شیشه در معماری نوین می باشند .در تولید ورق های پلی کربنات از تکنولوزی نوین و مستربچ های خاص جهت جذب طیف IR نور مریی نیز استفاده می شود که باعث افزایش کاربرد های خاص OUTDOOR ورق های پلی کربنات چند جداره در فصول گرم سال می گردد.
در تولید ورق های پلی کربنات چند جداره از پایدارکننده های UV استفاده می شود که مقاومت ورق های پلی کربنات را در هر شرایط آب و هوایی افزایش می دهد. استفاده از ورق های پلی کربنات چند جداره در مقایسه با شیشه تک لایه باعث صرفه جوئی ۵۰ درصدی در مصرف انرژی می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =