سازه فضایی و پوشش سوله با پلی کربنات

سازه فضاکار یک سیستم خرپای سه بعدی است که دهانه ‌های آن در دو جهت گسترش یافته‌ اند و اعضای آن فقط تحت تاثیر کشش و فشار قرار دارند. این سازه ‌ها از مدول ‌های یکسان و تکرار شونده با لایه ‌های موازی در بالا و پایین (مشابه میله‌های فوقانی و تحتانی خرپا) تشکیل می‌گردند. سازه فضاکار، به مجموعه سازه‌ های مشابهی اطلاق می‌شود که شامل شبکه ‌ها، طاقها، برجها، شبکه‌های کابلی، سیستمهای پوسته‌ ای و غشایی، سازه ‌های تا شونده می باشند.
قاب ‌های فضایی در ساختمان ‌های مدرن کاربرد فراوانی دارند. این نوع از قاب ‌ها بیشتر در سقف‌ هایی با دهانه‌ های بزرگ در ساختمان ‌های مدرن تجاری و صنعتی دیده می‌شوند. سیستم ‌های سازه‌ های فضاکار در سازه ‌هایی که در آنها احتیاج به پوشش دهانه ‌های بزرگ و بدون ستون است از قبیل: آشیانه هواپیما ها، سالن های کارخانه ‌ها، پوشش استادیوم ‌های ورزشی، محوطه سازی، باشگاه ‌های ورزشی، پارکینگ ‌های طبقاتی، مراکز فرهنگی وتفریحی، تالارهای تجمع و سخنرانی، سالن اجتماعات، سینماها، آمفی تئاترها، مراکز خرید (بازارهای خرید)، ایستگاههای راه آهن، ترمینال‌ها و اهداف بسیار دیگر بکار می‌رود. سیستم‌های سازه ‌های فضاکار در سازه ‌هایی چون دکل‌ های انتقال نیرو، برج ‌های مخابراتی، برج ‌های ذخیره آب، بشقاب‌ های مخابراتی و رادیویی، نیز کاربرد دارند.
پلی کربنات سخت ترین ماده شفافی است که به عنوان گزینه ‌ای مناسب بجای شیشه در بخش‌ های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق پلی کربنات در سال ۱۹۵۳ میلادی توسط دکتر دانیال فاکس در کمپانی جنرال الکتریک پلاستیک ساخته و در سال ۱۹۵۸ به طور انبوه برای اولین بار به بازار عرضه گردید. انواع ورق ‌های ساخته شده نیز در سال ۱۹۶۸ تولید و روانه بازار شد. تنوع ساختاری ورق‌ های پلی کربنات امکان استفاده از آن را بر روی هر نوع سازه و در جوار هر نوع مصالح ساختمانی به راحتی فراهم نموده است و کاربردهای وسیعی را ایجاد می‌کند. تنوع رنگ این ورق، قابلیت سایه پذیری و عبور نور آن را به میزان ۳۵ تا ۸۲ درصد امکان‌پذیر می‌نماید که از نظر طراحی و هماهنگی با رنگ سایر مصالح از گستردگی خاص برخوردار می‌باشد.
ورق پلی کربنات مسطح، ظاهر مشابه شیشه به ابعاد ۰۵/۳*۰۵/۲ متر تولید می‌گردد. این ورق دارای یک لایه ضد uvبرای محافظت در برابر نورآفتاب می‌باشد. می‌توان ورق با دوطرف ضد uv نیز سفارش داد، این ورق در ضخامت‌های ۱۰،۱۲،۲،۳،۴،۶،۸ میلی‌متر تولید می‌شود و علاوه بر بیرنگ (رنگ شیشه‌ای) دارای تمام رنگ‌ های اصلی (برنز، آبی، شیری، زرد، قرمز، سبز) می‌باشد. این ورق فقط از دو قسمت طول و عرض قابلیت خم شدن دارد، و مزیت آن سبک بودن آن است. کاربرد این ورق در انواع پوشش سقف ها ‌پارکینگ ها سقف کاذب و دیواره ‌های سوله و آبنما… می‌باشد. عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهم ترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب می‌باشد که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات، استفاده از این ورق در لیست مصالح ساختمانی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. سبک بودن وزن ورق پلی کربنات علاوه بر عدم تحمیل وزن اضافه به سازه موجود که خود عامل بسیار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نیز می‌باشد، در حمل و نقل آن نیز نقش به سزایی دارد چه امکان انتقال آن در تعداد بسیار با وزن بسیار کم از هزینه متعلقه و تردد مربوط به آن می‌کاهد.
با توجه به مسئله عدم تبادل حرارتی، کاهش هزینه انرژی در فصول مختلف چشمگیر است که این خود در مناطق سردسیر و گرمسیر و یا حتی معتدل با توجه به اهمیت بهینه ‌سازی میزان مصرف سوخت و انرژی الکتریکی از مهمتریت خصوصیات این ورق می‌باشد. سر و صدا و مزاحمت حاصل از آن همیشه از عوامل مهم در تأمین فضاهای امن از نظر مزاحمت صوتی بوده است. ورق پلی کربنات با ضخامت ‌ها و لایه ‌های مختلف عامل موثر در تأمین اینگونه فضاها می‌باشد.
اشعه ماوراء بنفش به عنوان اشعه سرطان زا مؤثر بر سلامتی موجودات زنده و به عنوان از بین برنده رنگ اجسام شناخته می‌شود در پناه ورق‌های پلی کربنات به علت دارا بودن لایه ضد عبور این اشعه، فضایی سالم و قابل اطمینان ایجاد می‌گردد. مشکل تمیز نگاه داشتن نماها و یا سقف‌های شفاف ساختمان‌ها همیشه وجود داشته که در مورد ورق‌های پلی کربنات با توجه به خصوصیت آنتی استاتیک بودن لایه خارجی آن، گرد و غبار و دوده معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولین شستشوی ساده و یا باران به راحتی پاکیزه می‌گردد. ضربه پذیری و نشکن بودن ورق پلی کربنات موجب فراهم کردن فضایی عاری از خطر در برابر سقوط اجسـام می‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =