پلی کربنات یک ترموپلاستیک  با کارایی بالا است که به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود؛ از پنجره ها و سقف های شیشه ای گرفته تا پانل های دیواری و سقف های گنبدی و عناصر بیرونی مانند نورپردازی LED.

بر طبق تعریف سایت ویکی پدیا شاید همه‌ی شما بدانید که پلاستیک چیست. پلاستیک‌ها را از این رو «پلاستیک» می‌نامیم، زیرا انعطاف‌پذیرند، یعنی می‌توانند به راحتی شکل داده شده و قالب‌گیری شوند. از آنجایی که پلاستیک‌ ها در صورت گرم شدن، راحت‌تر قالب‌گیری شده و شکل داده می‌شوند و اگر به اندازه کافی گرم شوند، ذوب می‌شوند، ما آنها را گرمانرم(ترموپلاستیک) می‌نامیم. بنابراین می توان پلی کربنات را بهینه ترین حالت برای پلاستیک دانست اما قطعا پلی کربنات پلاستیک نمی باشد.

پلی کربنات دارای ویژگی هایی است که در کاربری های ساختمانی بسیار مفید است؛ برخی این ویژگی ها عبارتند از: سبکی و دوام، وضوح نوری بالا، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر اشتعال.

کاربرد پلی کربنات

در ادامه، تعدادی از کاربری های ساختمانی که از عملکرد بالای پلی کربنات بهره می برند آورده شده است:

پلی کربنات را می توان به جای شیشه در انواع پنجره ها و سقف های شیشه ای استفاده کرد. پانل ها و ورق ‌های پلی کربنات اجازه می دهد تا نور طبیعی وارد ساختمان شود که به آنها پلی کربنات شفاف می باشد و یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین نوع پلی کربنات ها می باشند. همچنین می توان آنها را رنگ کرد تا از بازتاب نور خورشید در داخل ساختمان کاسته شود و به کاهش هزینه های خنک کنندگی داخلی در تابستان کمک شود. استفاده از صفحات پلی کربنات چند جداره، می تواند به کاهش گرمای داخلی کمک کند، که باعث صرفه جویی در انرژی مورد نیاز برای کنترل دمای محیط نیز می شود. همچنین هنگامی که در سیستم های خورشیدی استفاده می شود، از اشعه ماوراء بنفش نیز محافظت می کند.

برای کاربرد های مختلف همچون ورق های پوششی مات، سقف ها و گنبد های شیشه ای و دیوارهای شفاف، ورق های پلی کربنات در طیف گسترده ای از ضخامت و سختی در دسترس هستند با استفاده از ترموفرمینگ (تکنیک شکل دهی ترموپلاستیک با استفاده از گرما)، پلی کربنات را می توان به شکل های پیچیده مختلفی، شکل داد. خم سرد در ورق های پلی کربنات نیز مانند فلز امکان پذیر است. انواع فرآیندهای شکل دادن به پلی کربنات، از منحنی های استرس برای آرک گرفته تا پانل های ساده، ساختمان سازی را تسهیل می کنند.

 

کاربرد پلی کربنات در سیستم های روشنایی

سیستم روشنایی با دیود نورانی (LED) یک انتخاب عالی برای روشن کردن خانه ها و محل های کسب و کار است، که بهره وری انرژی، دوام و عمر طولانی را تضمین می کند. به عنوان یک عنصر بیرونی برای روشنایی LED، پلی کربنات پلاستیکی محکم است و شفافیت کریستال آن در طول سالها دوام خواهد داشت. مزایای دیگر عبارتند از: مقاومت در برابر حرارت، شفافیت، مقاومت در برابر ضربه، اشتعال پذیری کم، و افزایش بهره وری انرژی.

کاربری امنیتی پلی کربنات

پلی کربنات همچنین در تقویت امنیت زندانها، اتاقک های نگهبانی، حفاظ تحویلدار بانک، فروشگاه ها، حصار میدان هاکی و موارد دیگر استفاده می شود. به طور ویژه، قدرت ضربه گیری آن سبب شده که یک انتخاب عالی برای کاربرد های امنیتی، از جمله شیشه های ضد انفجار و ضد گلوله باشد. شفافیت همچون شیشه، مزیتی است که بیش از گزینه هایی دیگر مانند شیشه های سیمی و صفحه های فلزی قابل استفاده باشد.

ترکیب پلی کربنات و ساندویچ پانل نیز انتخاب شماره یک مهندسین سازه برای کاربردهای سوله ها و سازه های ورزشگاهی می باشد.

پلی کربنات را می توان نسل جدید و اینده دارسازه های ساختمانی دانست اگرچه تصور بیشتر افراد این است که این سازه ها از جنس پلاستیک است و کیفیت لازم را ندارد اما تا زمانی که شما از این محصول استفاده نکنید درک مزایای آن دشوار است. شاهد مثال این مطلب استفاده از پلی کربنات در ساخت گلخانه ها می باشد. گلخانه ای که با پلی کربنات ساخته میشود در ابتدا دمای آن به راحتی قابل کنترل است. نورگیر است و نیاز به نورپردازی مصنوعی در اکثر مواقع نیست. از نظر امنیتی و استحکام سازه قابل مقایسه با تجهیزات اجر و سیمانی نیز می باشد.