عینک های پلی کربنات

تاکنون ، ما در مورد انواع پلی کربنات صحبت کرده ایم. اما نوعی از پلی کربنات نیز وجود دارد که برخی از ما تمام وقت آن را نگاه می کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بعضی از ما هرگز بدون کمک این پلی کربنات نمیتوانیم به چیزی نگاه کنیم. منظور همان پلی کربنات است که برای ساخت عینک های فوق سبک استفاده می شود. این نوع از پلی کربنات برای افرادی است که واقعاً بینایی خوبی ندارند. دلیل استفاده از این پلی کربنات در ساخت عینک این است که اگر عینکها از شیشه ساخته می شدند ، ضخامت آن ها به حدی می شد که استفاده از آن برای ما سنگین بود. کسانی که در قدیم از عینک های سنگین استفاده می کردند منظور این جمله را متوجه می شوند قبلاً عینک های شیشه ای بود که سنگین بودند و استفاده از آنها باعث سردرد می شد. اما ساخت عدسی ساخته شده با پلی کربنات جدید شرایط را برای آن ها تغییر داد. زیرا استفاده از این نوع عینک بسیار سبک تر است .این به این معناست که شکست نور در آن است ، بنابراین لازم نیست عینک آنقدر ضخیم باشد.

ساختار عینک های پلی کربنات

عینک های پلی کربنات از نوعی پلاستیک ساخته می شوند که مقاومت بیشتری در برابر ضربه نسبت به عینک های پلاستیکی استاندارد دارند. در حقیقت باید گفت که عینک های پلی کربنات از نظر وزن نیز بسیار نازک و سبک هستند. عینک های پلی کربنات دارای محافظت فرا بنفش داخلی هستند. به همین دلیل ، این ماده عینک مورد نظر برای کودکان ، ورزشکارن و متخصصان کار ایمنی بسیار مناسب است.
امروزه عینک های پلی کربنات به استاندارد عینک های ایمنی ، عینک های ورزشی و ، عینک های کودکان تبدیل شده اند زیرا احتمال شکستگی آنها نسبت به عینک های پلاستیکی معمولی کمتر است. ضد خراش بودن مزیت دیگری است که استفاده از عینک های پلی کربنات را محبوب تر کرده است زیرا خراش روی عینک شما بر وضوح و ظاهر کلی قاب شما تأثیر می گذارد. در واقع شیشه و پلی کربنات هر دو می توانند خراشیده شوند ، اما پلی کربنات مقاومت بیشتری در برابر خراش دارد و همین پوشش های ضد خراش باعث شده است در بین افراد محبوب باشد.

آیا عینک پلی کربنات از اشعه ماورا بنفش برخوردار هستند؟

موادی که از آن در ساخت عینک استفاده می شود تأثیر کمی در قدرت اصلاحی عینک دارد ، اما می تواند تأثیر زیادی در سبک زندگی داشته باشد. می توان ادعا کرد که عینک پلی کربنات فراتر از دوام هستند و همچنین ۱۰۰٪ در برابر اشعه UV خورشید محافظت می کنند! این نوع محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش مزیت ویژه مواد ساخته شده با پلی کربنات است که عینک های شیشه ای و پلاستیکی فاقد آن هستند. شاید این حقیقت جالب را نمی دانستید که ازماده پلی کربنات برای ساخت شیشه های جلو هواپیماهای جنگنده استفاده می شده.

مزایای عینک پلی کربنات

وقتی صحبت از ایمنی چشم می شود ، عینک های پلی کربنات تنها بخشی از راه حل هستند.از مزایای عینک پلی کربنات می توان به پوشش های ضد انعکاس برای کاهش میزان بازتاب های داخلی و خارجی عینک ها اشاره کرد . زیرا با انتقال میزان نور معین این میزان نور منتقل شده از طریق عینک را افزایش می دهد و به همین دلیل است که کیفیت بینایی را بهبود می بخشد. پوشش ضد بازتاب همچنین باعث کاهش تابش خیره کننده و هاله های ناخواسته در شب می شود. همچنین باعث می شود عینک ها تا حدی نامرئی و بسیار نازک به نظر برسند. اگرچه همه می توانند از پوشش ضد انعکاس بهره مند شوند ، اما در افرادی که شب بینایی کمتری دارند و مشاغلی که ظاهر آرایشی در آنها مهم است بسیار کاربرد دارد.

مقاومت در برابر ضربه

مقاومت در برابر ضربه از مزیت هایی است که اغلب افراد به آن توجه ویژه ای دارند، عدسی ، با مقاومت در برابر ضربه ،در معرض ترک خوردگی، یا خرد شدن است. شیشه ای و پلی کربنات می توانند سقوط های گاه به گاه را تحمل کنند اما در برابر قطره های طولانی شکست ناپذیر نیستند که شیشه در این گروه آسیب پذیرتر است.
وزن کم آن ها را دست کم نگیرید. هنگام استفاده از قاب به میزان طولانی مدت ، وزن عینک به حد زیادی قابل توجه می شود. وزن پلی کربنات با وزن سنگین شیشه تفاوت های محسوسی دارند. در مقایسه با عینک های پلی کربنات سبک هستند. هنگام استفاده ازعینک های شیشه ای با احساس فشار بر روی بینی و نوک های شقیقه ممکن است متوجه وزن عینک خود شوید.

موارد استفاده از عینک پلی کربنات

اغلب کوهنوردان ، هنگام جستجوی عینک محافظ ، از عینک های پلی کربنات که وزن سبک تری دارد استفاده می کنند. دلایلی مانند وزن کم ، مقاومت بالا ، مقاومت در برابر ضربه و خراش ، طراحی منحصر به فرد ، حداکثر محافظت در برابر ارتفاع زیاد و همچنین تهویه عالی سبب شده است که عینک های پلی کربنات برای کوهنوردان انتخاب مناسب تری باشد.
از عینک های پلاریزه معمولاً برای تهیه عینک آفتابی استفاده نیز می شود. آنها اغلب به رنگ خاکستری یا قهوه ای هستند اما رنگ های زیادی نیز در دسترس هستند. عینک های پلاریزه عمودی با مسدود کردن نور منعکس شده پلاریزه افقی ، تابش درخشان و بازتاب را کاهش می دهند. سالها از عینک های قطبی شده برای مقابله بهتر با نور درخشان منعکس شده از آب و دیدن اعماق آب توسط ماهیگیران استفاده می شده.
از عدسی های نشکن برای عینک های طبی نیز استفاده می شود. عینک طبی جلوی نفوذ نور ماوراء بنفش را می گیرد و در برابر نور مستقیم باعث کاهش خطر آسیب به چشم می شود. همچنین در ورزش های آبی یا رانندگی در روز یا حتی شب نیز نیاز به استفاده از عینک های طبی استاندارد خواهد بود.