مقایسه پلی کربنات با سایر پلاستیکها

پلی کربنات (PC) یک پلاستیک مهندسی ترموپلاستیک شفاف است . پلی کربنات به صورت تجاری در رنگ های مختلف (شفاف ، سفید ، سیاه و سایر محصولات رنگی) موجود است. دراین مقاله مقایسه پلی کربنات با سایر پلاستیکها مورد بررسی قرار می گیرد.

پلی کربنات (PC) یک پلاستیک مهندسی ترموپلاستیک شفاف است . پلی کربنات به صورت تجاری در رنگ های مختلف (شفاف ، سفید ، سیاه و سایر محصولات رنگی) موجود است. دراین مقاله مقایسه پلی کربنات با سایر پلاستیکها مورد بررسی قرار می گیرد.

ویژگیها و کاربرد پلی کربنات

از پلی کربنات برای تولید محصولات مختلف استفاده می شود. و به ویژه در مواقعی که مقاومت در برابر ضربه (40 برابر اکریلیک ، 400 بار شیشه ساده ، 100 برابر شیشه معتدل) و شفافیت مورد نیاز محصول مورد نیاز است ، بسیار موثر است. (به عنوان مثال شیشه ضد گلوله). ازپلی کربنات اغلب در لنزهای پلاستیکی برای عینک ، تجهیزات پزشکی ، قطعات خودرو و وسایل نقلیه ، گلخانه ها ، لباس محافظ ، دیسک های دیجیتال (سی دی ، دی وی دی ، اشعه های بلو) و وسایل روشنایی در فضای باز استفاده می شود. پلی کربنات همچنین دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت است و می تواند با مواد مقاوم در برابر شعله و بدون تخریب قابل توجه مواد ترکیب شود. بنابراین می توان گفت پلاستیک پلی کربنات یک پلاستیک مهندسی با مقاومت در برابر ضربه ، شفافیت ، مقاومت در برابر هوا و مقاومت در برابر حرارت عالی است.

پلی کربنات ماده ای محکم و در عین حال فوق العاده انعطاف پذیر است.

می توان آن را بدون ترک یا شکستن مانند یک ورق فلز آلومینیوم ساخت. این ویژگی باعث می شود که پلی کربنات به عنوان ماده جایگزین بسیار موثری در هنگام استفاده از ورق های فلزی (به عنوان مثال ، در صورت نیاز به شفافیت ، یا در صورت نیاز به ماده ای غیر رسانا با ویژگی های عایق الکتریکی) در نظر گرفته شود.

مقاومت در برابر ضربه و دمای بالا و پایین وشفافیت

پلی کربنات بالاترین سطح مقاومت در برابر ضربه در بین رزین ها و پلاستیک ها را دارد. در برابر دمای بالا و پایین (دامنه وسیعی از -100 درجه سانتیگراد تا 140 درجه سانتیگراد) مقاوم است و می تواند در اجاق های مایکروویو ، فریزرها و در آفتاب گرم مورد استفاده قرار گیرد. بسیار شفاف است و دارای انتقال نور مرئی 80 تا 90٪ است.

دمای مقاوم در برابر حرارت مداوم

دمای مداوم مقاوم در برابر حرارت پلی کربنات حدود 120 درجه سانتیگراد است. پلی وینیل کلراید ، رزین ABS ، رزین اکریلیک ، پلی استال و … در دمای مقاومت در برابر حرارت مداوم نسبت به پلی کربنات پایین ترند. اگر دمای مداوم مقاوم در برابر حرارت در همان سطح پلی کربنات بدست آید ، PP )حدود 107 تا 150 درجه سانتیگراد) و نایلون 66 (حدود 82 تا 150 درجه سانتیگراد) وجود دارد و اگر دمای مقاوم در برابر حرارت بالاتر از آن باشد ، اصلاح شده است PPO )حدود 180 درجه سانتیگراد) و. انواع پلاستیک رزینی مانند (PPS تقریباً 240 درجه سانتیگراد( ، PEEK )تقریباً 240 درجه سانتیگراد) و PTFE )تقریباً 290 درجه سانتیگراد) مورد نیاز است.

دمای تغییر شکل حرارتی

دمای تغییر شکل حرارتی پلی کربنات حدود 130 تا 140 درجه سانتیگراد است. دمای تغییر شکل حرارتی آن از نایلون 6 و پلی استال برتر است. بعلاوه ، پلاستیکهای رزینی مانند انواع PPO و PPS اصلاح شده (پلی فنیلن سولفید) برای بدست آوردن دمای تغییر شکل حرارتی بالاتر از پلی کربنات مورد نیاز است. با کمال تعجب ، در مورد دمای تغییر شکل حرارتی ، PTFE )تترا فلورواتیلن) فقط دارای دمای تغییر شکل مقاوم در برابر حرارت حدود 90 درجه سانتیگراد است.

مقاومت در برابر قلیایی

مقاومت شیمیایی پلاستیک پلی کربنات در برابر قلیائیت قوی ضعیف است و در بین پلاستیک های کاربردی عمومی و پلاستیک های مهندسی بدترین است. با این وجود ، قلیائیت ضعیف مقاومت متوسطی دارد ، بنابراین توصیه می شود در محیطی که نگرانی در مورد قلیائیت وجود دارد ، آزمایش مقاومت شیمیایی انجام شود.

مقاومت در برابر اسید

در بین مقاومت های شیمیایی ، پلی کربنات ◎ برای اسیدیته ضعیف و △ برای اسیدیته قوی است. از نظر مقاومت در برابر اسید نسبت به پلی وینیل کلراید ، پلی وینیلیدن کلراید ، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن و پلی استایرن که دارای مقاومت اسید و قلیایی قوی هستند ، پایین تر است ، اما   مقاومت اسیدی قوی تری نسبت به نایلون و پلی استال دارد.

حلال آلی

پلی کربنات (PC) خاصیت حلال آلی ضعیفی دارد. در تماس با چسبها،بتن،رنگ های آلی و غیره،ممکن است در معرض سفید شدن و خراب شدن قرار گیرد. اکریلیک (PMMA) ، پلی استایرن (PS) و رزین سیلیکون (SI) گروه هایی با خواص حلال آلی ضعیف هستند.

میزان جذب آب و خصوصیات پایداری ابعادی

0.15٪ میزان جذب آب پلی کربنات (PC) است. میزان جذب آب آن همانند پلی وینیل کلرید نرم (0.07 تا 0.40٪) ، پلی وینیل کلرید سخت (0.15 تا 0.75٪) و رزین ABS (0.1 تا 0.8٪) است. در صورت نیاز به پایداری ابعاد به دلیل جذب کم آب ، پلی پروپیلن (01/0<0٪) و پلی استایرن (0/03 تا 05/0٪) در دسترس هستند.

ضریب انبساط حرارتی

ضریب انبساط حرارتی پلی کربنات 6.6 است. پلی پروپیلن دارای میزان جذب آب 6 تا 8.5 و پلی استایرن 6 تا 8 است. بنابراین دارای پایداری ابعادی است که از نظر ضریب انبساط حرارتی تفاوت چندانی با پلی کربنات ندارد.

مقاومت کششی / مقاومت فشاری / مقاومت خمشی

پلی کربنات دارای مقاومت کششی و مقاومت فشاری و خمشی متوسط در بین پلاستیک های رزینی است.

قیمت

قیمت تمام شده پلی کربنات کمی بیشتر از پلاستیک های رزینی است. تقریبا هم قیمت با رزین های نایلون 6 و فنل است. در مقایسه باپلی کربنات،پلاستیکهایی مانند پلی استال،ABS،اکریلیک و نایلون 6 مواد ارزانتری هستند.

معایب پلی کربنات

این ماده به شدت قلیایی ودر برابر حلالهای آلی ضعیف است. (از نظر قلیایی بودن ضعیف است زیرا دارای پیوند استر است). در تماس با بتن ، رنگهای آلی ، چسبها و غیره خراب شده و کدر می شود. از آنجا که پیوند استری دارد ، احتمالاً هیدرولیز در محیطی با دمای بالا و رطوبت بالا رخ می دهد. با توجه به اینکه سطح زیاد سختی ندارد، راحتتر از اکریلیک خراشیده و مستعد ترکهای استرسی است.