ورق پلی کربنات

ورق پلی کربنات یک ماده سبک‌وزن اسـت که در صـنعت ساختمان‌سازی به‌ منظور کاهش هزینه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ورق پلی کربنات به‌ صورت تک لایه موجدار و یا به‌صورت دو یا سه جداره استفاده می‌شوند. همه آن‌ها انعطاف‌پذیر بوده و شعاع خمش بالایی دارند. ورق‌های پلی کربنات شفاف بوده و عبور نور بالایی دارند.

مقاومت بالایی در برابر ضربات ازجمله تگرگ را دارا و نسبت به دیگر مواد پلاستیکی اشتعال‌پذیری کمتری دارند. از همه مهم‌تر کاهش اتلاف انرژی از طریق این ورق‌ها می‌باشد. همچنین به دلیل وجود لایه ضد UV بر روی سطح خارجی، مقاومت خوبی در برابر اشعه مخرب UV خورشید را دارا میباشد.

گلخانه دارها به این نتیجه رسیده‌اند که صفحات ۱۶ میلی‌متری تا ۷۰ درصد و صفحات ۶ میلی‌متری هم تا ۵۰ درصد از هدر رفت گرما جلوگیری می‌کند. به همین دلیل استفاده از ورق های پلی کربنات گلخانه‌ای را توصیه می‌کنند. علاوه بر این برای ساخت پلی کربنات گلخانه ای از ورق پلی کربنات شفاف استفاده می شود

خصوصیات پلی کربنات

  • ورق پلی کربنات امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد.

  • از نظر اقتصادی مقرون به صرفه و از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند.

  • در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود.

  • می‌تواند یک جایگزین به صرفه و کاربردی به جای مصالح ساختمانی سنتی باشد.

خصوصیات پلی کربنات

مقاومت ورق پلی کربنات در برابر تگرگ:

انواع ورق پلی کربنات در برابر تگرگ بسیار مقاوم‌تر از صفحات پلی اکریلیکی هستند. بعضی از این صفحات تا ۵ سال در برابر آسیب‌های تگرگ گارانتی دارند. هم صفحات پلی کربنات و هم صفحات اکریلیکی به رنگ برنز در دسترس است. این موضوع باعث می‌شود که از شدت نور آفتاب جلوگیری کند. این نوع صفحات می‌توانند درجاهایی کاربرد داشته باشند که کم بودن شدت نور خورشید یک برتری به شمار می‌آید.

برای نمونه در گلخانه‌هایی که می‌خواهند فراورده‌ هایشان را به‌صورت خرده‌ فروشی عرضه کنند، در جای عرضه فراورده‌ها می‌توان این‌ گونه ورق‌ ها را به کار برد. همچنین می‌توان ورق‌ های مخصوصی خریداری کرد که سطح داخلی آن‌ها با یک عامل آب دوست (هیدروفیل) پوشش داده‌شده باشد که سبب کاهش قطره‌های رطوبت شود.

ورق دزدگیر

به دلیل استحکام بالای ضربه، ورق‌های پلی کربنات در برابر دزدی و خرابکاری دشمنان نیز ایمن هستند. این نوع پوشش با تغییرات دما منبسط و منقبض می‌شود. از این‌ رو در نصب آن‌ها باید این مطلب را مورد توجه قرارداد. ورق‌های تک لایه موجدار عمدتاً با پیچ و یک قطعه لاستیکی نصب می‌شوند و درزبندی فومی یا چوبی اطراف لبه‌های آن استفاده می‌شود. ورق‌های دو یا سه جداره نیز با پروفیل‌ های آلومینیومی به فریم گلخانه متصل می‌شوند. بالا و پایین ورق‌ ها باید با نوار آلومینیومی جهت جلوگیری از ورود حشره، ذرات گرد و غبار و … درزگیری شود. استفاده از آب‌بند سیلیکونی در امتداد لبه اکستروژن از ورود آب جلوگیری می‌کند.

نصب و نگهداری آسان

ورق‌های پلی کربنات خصوصیات ویژه، وزن سبک و انعطاف‌ پذیری بالایی دارند. به همین علت به‌ راحتی قابل‌ نصب و استفاده در هر محلی با هر نوع کاربرد است. ورق های پلی کربنات در تمام شرایط آب و هوایی مانند سرما و گرما به دلیل انعطافی که دارد به‌ راحتی خم می‌شود. بنابراین در سقف‌ های هلالی شکل و پنجره‌ ها نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

با شستشوی ساده سطح این ورق‌ها به‌ راحتی تمیز می‌شود. ورق های پلی کربنات در درجه حرارت اتاق، و در مقابل اسیدهای آلی و معدنی و… مقاوم هستند. مقاومت شیمیایی ورق‌ های پلی کربنات در برابر مواد پاک‌کننده درزگیرها و چسب‌های موجود در بازار با توجه به نتایج آزمایش‌های متعدد ثابت گشته است. استفاده از آن سبب می‌شود مصرف انرژی برق کاهش یابد. به دلیل شفافیت ورق‌ ها سبب می‌شود روشنایی خوبی داشته باشیم. همچنین سبب می‌شود به محیط‌ زیست آسیب نرسد و دارای طول عمر زیادی باشد .

بهینه سازی مصرف انرژِی

امروزه یکی از مسائل مهم بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌باشد. می‌توان گفت که استفاده از ورق‌های پلی کربنات در مقایسه با مصالح دیگر باعث صرفه‌جوئی بسیار زیادی در مصرف انرژی می‌شود.  همچنین ورق‌های پلی کربنات به دلیل ساختار خاصی که در ساختارهای انتقال نور دارند به بهترین گزینه برای بهینه‌سازی مصرف انرژی تبدیل‌شده‌اند.

پلی کربنات می‌تواند به انواع مختلفی تولید شود. انعطاف‌پذیری پلی کربنات به حدی است که از نظر نحوه ایجاد، تقریباً تنوع نامحدودی دارد.
برخی از انواع ورق‌های پلی کربنات اشاره می‌کنیم:

پلی کربنات شفاف

پلی کربنات در سالهای اخیر به گزینه ای بسیار محبوب برای مواردی که شفافیت موردنظر است، تبدیل‌شده است. این ماده دارای مقاومت در برابر ضربه ۲۵۰ برابر بیشتر از شیشه است. در حالی که مقاومت دمایی و کششی استثنایی نیز دارد. شما برای وضوح و دوام مداوم حتی در سخت‌ترین محیط‌ها، ماده بهتری را پیدا نخواهید کرد. هر ارائه‌دهنده پلاستیک می‌تواند یک ورق پلی کربنات شفاف به شما بفروشد. تعداد بسیار کمی از آن‌ها می‌توانند آن‌ها را در انواع متناسب با نیازهای کسب‌وکار یا تأسیسات شما ارائه دهند.

گالیناایران تولید کننده پلی کربنات شفاف

پلی کربنات رنگی

صرف رنگی بودن پلی کربنات به این معنی نیست که می‌تواند زیبا هم باشد.  کربنات رنگی می‌تواند دست طراحان را بسیار باز بگذارد. این رنگ‌های چشمگیر  همراه با توانایی برش یا شکل‌گیری پلی کربنات در محل زیبایی آن را چندبرابر می کند. این ورقه‌های رنگی می‌توانند تا ۷۰ درصد از انرژی خورشیدی را منعکس کنند. این ویژگی می‌تواند تابش ورودی را کاهش  و به خنک نگه‌ داشتن فضا حتی در گرم‌ترین روزها کمک کند.

پلی کربنات آیینه

همه ظاهر شیشه را دوست دارند اما هیچ‌کس از شکسته شدن یا آسیب دیدن آن لذت نمی‌برد. پلی کربنات آینه ای تبدیل به ماده اصلی مصرف آن‌هایی شده است که نیاز به یک سطح آینه کاری نشکن دارند. ورق پلکسی آینه ای همان پلی کربنات است که پوشش پشت آن از جنس جیوه می‌باشد. در واقع ساختار فیزیکی آینه های پلکسی بسیار مشابه آینه های معمولی (شیشه‌ای) است.

با این تفاوت که آن‌ها در نوع جنس‌هایشان با یکدیگر متفاوت‌اند. این محصول به دلیل ماهیتی پلاستیکی مانند، نشکن  و ضدضربه هستند. پلی کربنات آیینه ای می‌تواند ضربه‌هایی با شدت پایین را بدون آن‌که حتی ترک کوچکی بردارد، به‌راحتی تحمل کند. این ویژگی برتری مهم آن نسبت به آینه های شیشه‌ای می‌باشد.

صنایع اتومبیل‌سازی، دندانپزشکی،لوازم‌ آرایشی و بهداشتی، از آینه های پلی کربنات را در محصولات و امکانات خود به‌کاربرده‌اند. آینه های پلی کربنات با وضوح شیشه، قدرت تحمل در خشن‌ ترین محیط‌ ها را نیز برخوردار هستند.

پلی کربنات ضدگلوله

ورق‌های پلی کربنات در انواع مختلف ضدگلوله نیز وجود دارند. ماده‌ای  که معمولاً از آن به‌عنوان “شیشه” ضدگلوله یاد می‌شود. یک‌لایه ضخیم از پلی کربنات است که به‌طور گسترده‌ای در سراسر صنایع بانکی، انتظامی، امنیتی و اصلاحی استفاده می‌شود.

پلی کربنات مقاوم در برابر سایش

ورق‌های پلی کربنات نسبت به شیشه و پلاستیک‌های خاص دیگر بیشتر در معرض خراش قرار دارند. به همین دلیل یک نوع ورق پلی کربنات به‌طور خاص برای رفع این کمبود طراحی‌شده است. یک محصول انعطاف‌پذیر ایده آل برای مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز اصلاح و تربیت یا هرجای دیگر که سایش نگران‌کننده باشد.

پلی کربنات ضدگلوله

پلی کربنات آنتی استاتیک

اگر به دنبال ماده ای برای استفاده در منطقه‌ای هستید که محیط آن به شدت کنترل شده است، به دنبال ورق‌های ضد استاتیک باشید. این مدل پلی کربنات با مخلوطی از فلز و پلاستیک پوشانده شده است که از تولید الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کند. روشی که تأثیر فوق العاده داشته و مقاومت شیمیایی آن را نیز افزایش می دهد.

پلی کربنات بازدارنده شعله

گرچه پلی کربنات مقاومت دمایی باورنکردنی دارد، اما دمای بالای تولید شده توسط شعله‌های باز می‌تواند برای کنترل آن بسیار زیاد باشد. اگر در محیطی کار می‌کنید که خطر آتش سوزی همیشه وجود دارد پلی کربنات بازدارنده شعله را در نظر بگیرید.

این محصول که به منظور جلوگیری از ایجاد شعله‌های آتش طراحی شده است. در دستگاه‌های الکتریکی، اجزای هواپیما، روکش تابلوها و سایر مواردی که جریان الکتریکی دارند، کاربرد دارد.

پلی کربنات مورد تأیید FDA

کسانی که در زمینه تولید محصولات حمل و نقل مواد غذایی فعالیت می کنند، می‌دانند یافتن مواد مورد تأیید FDA چقدر دشوار است. به خصوص در مواردی که به قالب یا قالب در اندازه سفارشی نیاز باشد. خوشبختانه پلی کربنات مورد تأیید FDA نه تنها FDA بلکه ۵۱ استاندارد NSF را نیز برآورده می‌کند. شما می توانید خیالتان راحت باشد و بدانید که هر محصولی که با این ورق تهیه کنید از عهده غذا برمی آید.

پلی کربنات چند جداره

ورق‌های پلی کربنات لایه‌ای ازنظر نشکن بودن، قابلیت انعطاف‌پذیری و عایق‌بندی حتی از مواد پایه نیز قدرتمندتر هستند. از چند جداره می‌توان در گلخانه‌ها، نورگیرها، نور خورشید، دهلیزها و موارد دیگر استفاده کرد. اگر پروژه مشابهی را دنبال می‌کنید، یا برای ساخت کارخانه نیازبه ورق سفارشی نیاز دارید پلی کربنات چند جداره تقریباً بهترین ورقی است که می‌توانید استفاده کنید این محصول یکی از انواع ورق های پلی کربنات می باشد که استفاده بالایی هم دارند.

دوام پلی کربنات :

اغلب این سؤال به وجود می‌آید که پلی کربنات چه مدت دوام خواهد داشت؟ ورق پلی کربنات اگر مدت‌زمان بسیار زیادی در معرض اشعه ماورا بنفش قرار بگیرند، به‌تدریج تغییر رنگ داده و شروع به زرد شدن می‌کنند. برای جلوگیری از این تغییر رنگ و بالا بردن دوام ورق‌ها، از پوشش خاصی استفاده می‌کنند که با جلوگیری از انتقال نور ماورا، بنفش، محافظت بیشتری از ورق پلی کربنات می‌کند و دوام ورق پلی کربنات را افزایش می‌دهد.

در حقیقت طول عمر پلی کربنات به مورد استفاده آن بستگی دارد بدون قرار گرفتن طولانی‌ مدت در معرض مقدار زیادی گرما، فشار یا اشعه ماورا بنفش، پلی کربنات می‌تواند سال‌های بسیاری دوام داشته باشد.

قابلیت بازیافت :

از ویژگی‌های ورق پلی کربنات که به ندرت به آن اشاره می‌شود قابل بازیافت بودن این ورق‌ها است. مواد قبل از اینکه به یک دانه آماده برای تولید تبدیل شود، مرتب، خرد و شسته می‌شود.