ورق پلی کربنات یک ماده سـبک وزن اسـت که در صـنعت ســــاختمان ســـــازی به منظور کاهش هزینه های ساختمانی مورد اسـتفاده قرار می گیرد. ورق پلی کربنات به صورت تک لایه موجدار و یا به صورت دو یا سه جداره استفاده میشوند. همه آنها انعطاف پذیر بوده و شعاع خمش بالایی دارند. همچنین ورق های پلی کربنات شفاف بوده و عبور نور بالایی دارند و نیز مقاومت بالایی در برابر ضربات از جمله تگرگ را دارا می باشند و نسبت به دیگر مواد پلاستیکی اشتعال پذیری کمتری دارند. از همه مهمتر کاهش اتلاف انرژی از طریق این ورقها میباشد.

همچنین به دلیل وجود لایه ضد UV بر روی سطح خارجی این نوع ورقها، مقاومت خوبی در برابر اشعه مخرب UV خورشید را دارا میباشد.گلخانه دارها به این نتیجه رسیده اند که صفحات ۱۶میلیمتری تا ۷۰ %از هدررفت گرما جلوگیری می کند و صفحات ۶ میلیمتری هم تا ۵۰ %از هدررفت گرما جلوگیری می کند.

ورق پلی کربنات

مقاومت ورق پلی کربنات در برابر تگرگ:

ورق پلی کربنات در برابر تگرگ بسیار مقاومتر از صفحات پلی اکریلیکی هستند. بعضی از این صفحات تا ۵ سال در برابر آسیب های تگرگ گارانتی دارند. هم صفحات پلی کربنات و هم صفحات اکریلیکی به رنگ برنز در دسترس است که این موضوع باعث می شود که از شدت نور آفتاب جلوگیری کند و این نوع صفحات می توانند در جاهایی کاربرد داشته باشند که کم بودن شدت نور خورشید یک برتری به شمار می آید, برای نمونه در گلخانه هایی که می خواهند فراورده هایشان را به صورت خرده فروشی عرضه کنند,در جای عرضه فراورده ها می توان این گونه ورق ها را به کار برد. همچنین میتوان ورقهای مخصوصی خریداری کرد که سطح داخلی آنها با یک عامل آب دوست (هیدروفیل) پوشش داده شده باشد که سبب کاهش قطره های رطوبت شود.

به دلیل استحکام بالای ضربه، ورقهای پلی کربنات در برابر دزدی و خرابکاری دشمنان نیز ایمن هستند.

این نوع پوشش با تغییرات دما منبسط و منقبض می شود. از این رو در نصب آنها باید این مطلب را مورد توجه قرار داد. ورقهای تک لایه موجدار عمدتاً با پیچ و یک قطعه لاستیکی نصب میشوند و درزبندی فومی یا چوبی اطراف لبه های آن استفاده میشود. ورقهای دو یا سه جداره نیز با پروفیلهای آلومینیومیH به فریم گلخانه متصل میشوند. بالا و پایین ورقها باید با نوار آلومینیومی جهت جلوگیری از ورود حشره، ذرات گرد و غبار و … درزگیری شود. استفاده از آب بند سیلیکونی در امتداد لبه اکستروژن از ورود آب جلوگیری میکند.