پلیمر-polymer

آیا پلیمر می تواند جایگزین شیشه شود؟

امروزه در صنعت ساختمان تحول اساسی در حال رخ دادن است . در گذشته به دلایل مختلفی ،شیشه (پنجره) تنها گزینه برای دیدن اطراف و آگاهی از رخدادهای جهان خارج بود . اما در حال حاضر تکنولوژی های ساخت و ساز به حدی پیشرفت کرده که پلیمر ترموپلاستیک جایگزین خوبی برای شیشه به شمار می رود.

پلیمرها

حمله پلیمرها به تازگی شروع شده ، اگر شما به شیشه ضد گلوله مقاوم و خوب احتیاج داشته باشید ، در آخر به نوعی لمینت که به آن  کرکره شیشه ای پلی کربنات گفته می شود ،  خواهید رسید. این نکته را در نظر داشته باشید ، هر چه میزان مقاومت در برخورد گلوله بیشتر باشد، شیشه کمتری در لمینت وجود خواهد داشت.  اگر شما به دنبال دیوار چند جداره  مقاوم در برابر انفجار  هستید، از گزینه های  شیشه لمینتی با PVB سنگین  ، (با لایه های ۱٫۵۲ میلی متری یا بیشتر از پلی ونیل بوتیرال ) و یا ترکیبی از شیشه  با لایه ای از یونوپلاستیک  مانند شیشه استری ، با ضخامت  ۲٫۲۸  میلی متر نیاز خواهید داشت.

اگر بخواهیم نمایی را با مواد شفاف ، با دوام و عایق حرارتی ،  پوشش دهیم ، شیشه هنوز  تسلط  کامل  را در این مورد دارد . اما همه چیز در حال تغییر است، و تولیدکنندگان  بزرگ پلیمر توجه خود را به آینده بهتری جهت جایگزینی دیوارهای شیشه ای (GCW) با پرده های مرکب شفاف  ) TCF) بکنند. جایگزین شیشه  پلی کربنات چند جداره ، ۴ نوع ترموپلاستیک به شرح زیر هستند:

انواع ترموپلاستیک ها

پلی کربنات (PC) ، پلی متیل متاکریلیت (PMMA)، پلی تیلین ترفتالیت (PET) و پلی پرپلین (PP) . PET و pp به علت استحکام کم هنوز در رقابت نیستند ، استاندارد آنها به ترتیب ۱٫۷ و ۱٫۲ و مقاومت آنها ۱٫۳ است. مهمترین ویژگی پلی کربنات و آکریلیک این است که شکنندگی آنها ۲۰ برابر کمتر از شیشه و مقاومت نهائی آنها دو برابر شیشه می باشد.به همین دلیل ما روی پلی کربنات و پلی متیل متاکریلیت (PMMA) یا آکریلیک  تمرکز می کنیم،  شاید بعضی از افراد بگویند این دو متریال برای مدت طولانی در دسترس بودند احتیاحی نیست که در حال حاضر نگران آنها باشیم. این واقعیت است ولی کل داستان نمی باشد. ولی آنها به خاطر نامشان هنوز هم معروف هستند، پلی کربنات با نام  لکسان ،کرولون یا دانپالون معرفی می شود.   PMMA آکریلیک به نام های پلکسیگلاس ، لوسیت، یا برپکس معرفی می شوند.

مثالی از پلی کربنات در شهر لبن در لندن جنوبی

پلی کربنات به صورت  ورق های مستحکم ، مکان امنی در معماری به عنوان نمای دیواری معرفی می شود. برای این نمونه بهترین مثال “سالن رقص لِبن در لندن جنوبی” است که آن را معمارهای سوئیسی به نام هرزوگ و مِورن با ورق های پلی کربنات ساخته اند.

پلی کربنات همچنین می تواند مقدار تشعشعات خورشیدی را کم کند، پنل هایی که در مرکز لابان استفاده شده، عوارض تشعشعات خورشیدی را کم می کند .پلی کربنات نگرانی در مورد ماندگاری و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش رابه علت تکنولوژی جدید کم می کند. تولیدکنندگان ضمانت می دهند که پلی کربنات بیش از ۱% شفافیت خود را در طول ۱۰ سال ابتدایی از دست نخواهد داد.

قدم بعدی برای ورق های مستحکم پلی کربنات و آکریلیک ، شفافیت آنها می باشد که جایگزین برای پنجره و یا مکان های ثابت می شوند.

یک نمای شفاف ساختار (TCF)  این گونه توصیف شده:

ساختاری که شامل دو صفحه پلیمر با هسته ساختاری درونی می باشد که مستحکم تر، امن تر و سبک وزن تر برای نمای سیستم شیشه ها است.

این سیستم شیشه کاری جدید ، مطالعه و بررسی مواد به وجود آورنده پلیمر و ترکیبات آن را به عنوان نماسازی شفاف ترغیب می کند. سطح پلیمر ویژگی مستحکمی با اثر بازیافتی خود دارد که می تواند کمک کند تا آلودگی  زیست محیطی را کاهش دهد. Kalwall به عنوان نمای شفاف شناخته شده در دسترس می باشد که با فیبرگلاس پلیمر ترکیب شده و در برابر آتش و ماورابنفش مقاوم است. پانل اولیه در ابعاد استاندارد به دست مصرف کننده می رسد و به راحتی به عنوان پلی کربنات نصب می شود.

PMMA شکل هایی دارد که تنها شیشه هستند. در حالت ورق مستحکم، صفحات آکریلیک می توانند بریده شوند و با استفاده از برش لیزر مکانیزم شوند.

مثالی در ساختمان HQ لندن است که PMMA در سطح بیرونی و سیستم LED در انتهای کف ساخته شده.

استادیوم المپیک مونیخ آلمان از ورق پلاستیکی با کابل های فولادی از جنس پلکسی گلاس برای مقاومت در برابر اشعه های خورشید پوشیده شده. ضخامت PMMA 200 میلی متر است و از شیشه بزرگتر است ، همچنین از آکریلیک هم با اتصالات مخفی در واحدهای بزرگتر استفاده می شود.

هیچ کس نمی داند پایان داستان چه می شود، آیا پلیمرهای قابل بازیافت می توانند جایگزین شیشه شوند؟ هنوز معلوم نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =