پلی کربنات سقفی چیست و انواع آن کدامند؟

پلی کربنات ها هم مانند ساندویچ پانل ها دارای انواع متنوعی از جمله پلی کربنات سقفی و دیواری هستند. استفاده از پلی کربنات ها نسبت به سایر محصولاتی ساختمانی بیشتر به نای ظاهری و زیبایی آن معطوف است. البته میزان کارایی این محصول کمتر از پانل های دیگر نیست. پلی کربنات بهترین محصول برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساخت فضاهای داخلی ساختمان می باشد. با دیدن ظاهر پلی کربنات شاید عده ای تصور می کنند که مقاومت بالایی ندارد و نمی تواند در شرایط مختلف واکنش خوبی از خود نشان دهد اما با تست محصول مشخص شده است که این محصول در ابتدا نشکن می باشد که می توان در آن در سقف و دیواره استفاده کر. حتی در تست های معتبر با استفاده از بارش رگبار مصنوعی میزان مقاومت این ماده نیز بررسی شده که ازمایشات را با موفقیت پشت سر گذاشته است. به همین خاطر است که ازین محصولات می توان در سقف و دیوار سازه های صنعتی نیز استفاده نمود. در این مقاله در مورد نوعی سقفی آن مطالبی بیان شده است.

پلی کربنات سقفی چیست و انواع آن کدامند؟

پلی کربنات سقفی نوعی سازه ­ی سقفی ساخته شده با استفاده از موادی به نام پلی کربنات است. در واقع خود پلی کربنات یک ترموپلاستیک است یعنی پلاستیک فشرده شده و فراوری شده مستحکم و با دوام. پلی کربنات یک ماده­ی گران قیمت و مستحکم با وزن کم است و می­تواند در درجه حرارت بالا مقاومت و دوام بالایی داشته باشد. استفاده از پلی کربنات سقفی برای سقف سالن­ های سینما، حیاط ­ها و عرشه ­های کشتی مناسب است، اما استفاده از آن برای پوشش سقف کل یک خانه و ساختمان عملی نیست. علت آن این است که کابرد پلی کربنات در سازه های صنعتی و تولیدی می باشد و با توجه به اینکه معمولا پلی کربنات ها خاصیت عبور نور را از خود دارند امکان اینکه صد در صد پوشش یک سقف را انجام دهند منطقی نیست به جای این کار با استفاده ترکیبی از ساندویچ پانل ها و پلی کربنات ها می توانید سقف را در هر متراژ و شرایطی که بخواهید پوشش دهید. در ادامه انواع مختلف ورق پلی کربنات سقفی معرفی خواهند شد.

ورق پلی کربنات سقفی دارای پشتی فوم

این نوع ورق دارای وزنی سبک است که عمدتا برای ساختمان ­های صنعتی مانند انبار ها استفاده می­شود. با این حال، بسیاری از افراد تمایل دارند از این مواد برای گاراژ های بدون سقف، سایبان­ ها یا مکان ­ها و محل­ های دارای سقف کم استفاده کنند.

ورق پلی کربنات سقفی صاف

از این نوع ورق در اغلب موارد در اتاق ­ها و خانه­ های دارای سقف شیشه­ ای، پاسیو ها و سایر اتاق هایی که نیازمند نور طبیعی است؛ استفاده می­شود. بیشتر پانل های سقفی از این نوع پلی کربنات با یک لایه محافظ برای فیلتر کردن اشعه های خورشیدی UV استفاده می­شود. معمولا گلخانه ها بیشترین استفاده از این نوع پلی کربنات ها را دارند به دلیل اینکه هم عایق گرما و سرما هستند هم نور را از خود عبور داده تا در رشد گیاهان موثر باشند.

استفاده­ های دیگر از ورق پلی کربنات سقفی

دی وی دی ­ها شاید از نمونه ­های معروف و شناخته شده هستند که در ساخت آنها از مواد حاوی پلی کربنات استفاده شده است. اگر تا کنون سعی کرده­اید CD را قبل از دور انداختن؛ بشکنید، می­دانید که اینکار چقدر سخت است. عینک­های آفتابی با کیفیت محافظ در برابر اشعه­های ماوراء بنفش نیز از لنزهای پلی کربنات تشکیل شده اند و که به آنها کمک می­کنند تا از چشم در برابر اشعه­های مضر UV محافظت کنند.