پلی کربنات گلخانه ای چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

در دنیای شلوغ و پرهیاهوی امروزی و آلودگی هوا و آلودگی صوتی وجود طبیعت و درختان تنها راه رسیدن به آرامش برای افراد است. اگرچه درون شهرها مملو از ساخت و سازهای صنعتی می باشد اما با ایجاد یک باغچه کوچک یا گلخانه درون منزل نیز می توان بخشی از طبیعت را به درون خانه ها آورد. اما مساله اصلی نحوه ساخت یک گلخانه با کمترین هزینه و بهترین کارایی می باشد. همانطور که می دانید برای نگه داری گیاهان و گل ها نیاز به شرایط حساسی می باشد که تامین آن در برخی از شرایط بسیار سخت است. میزان نور و دمای داخل گلخانه باید به قدری باشد که گیاهان رشد و نمو داشته باشند. همچنین گلخانه های بزرگ صنعتی نیز چنین ویژگی هایی را باید دارا باشند. یکی از گزینه های ساخت گلخانه استفاده از محصولاتی به نام پلی کربنات گلخانه ای می باشد. اگر قصد راه اندازی یک گلخانه را در هر متراژ و مکانی دارید قطعا می توانید با استفاده از پلی کربنات گلخانه ای به اهداف خود دست یابد.

پلی کربنات گلخانه ای

پلی کربنات گلخانه­ ای چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

پلی کربنات گلخانه­ ای به گلخانه ­ی شما ظاهری حرفه­ ای می­دهد و نصب و راه اندازی آنها بسیار ساده و آسان است. آنها از پلیمر ها و موادی چون پلی کربنات ساخته می­ شود که ویژگی­ ها و خصوصیات منحصر بفردی دارند. البته پلی کربنات ها نمونه های دیگری نیز دارند که با توجه به کاربرد انها در دسته های دیگر قرار می گیرند. پلی کربنات گلخانه ای را در موارد دیگر نیز می توان به کار برد اما به طور خاص برای ساخت گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از پلی کربنات گلخانه ­ای

1- عایق بهتر

شاید مهمترین جنبه پلی کربنات گلخانه ­ای عایق بودن بهتر آن نسبت به شیشه است که می­تواند گرما را در خود نگه دارد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود.زیرا دمای متعادل محیط مهم ترین عامل رشد گیاهان می باشد.

2- دوام و استحکام طولانی تر

ترکیبات ساختن آنها باعث می­شود تا به نسبت نوع شیشه­ ای از دوام استحکام بالاتری برخوردار داشته باشند.زمان طولانی تری می گذرد تا پلی کربنات ها خراب شوند. به زبان ساده یعنی پلی کربنات به هیچ وجه شکننده نیست و طول عمر بالاتری دارد و سازگار با محیط زیست نیز می باشد.

3-مقاوم در برابر ضربه

از مواد پلی کربنات در ساخت گلخانه ­ها می­توان برای جلوگیری از آسیب پذیری آنها در برابر ضربه استفاده کرد. گلخانه­ های شیشه ­ای می­توانند در برابر ضرباتی چون خوردن سنگ و توپ توسط کودکان و وسایل باغبانی به راحتی آسیب ببینند.

4-انتشار مناسب نور و گرما و حفاظت در برابر UV

همانگونه که پلاستیک ضخیم تر از شیشه است، نور و گرما را بهتر برای گیاهان منتشر کرده و از آنها در برابر پرتوهای مضر UV محافظت می­کند. ترکیبات چند لایه ساخت پلی کربنات باعث شده در هر لایه بخشی از پرتوهای مضر را جذب خود کند تا در نهایت نور بدون آلودگی به گیاهان برسد.

5- رشد بیشتر گیاهان

از دیگر مزایای پلی کربنات گلخانه­ ای این است که فصل رشد گیاهان و باروری آنها را بیشتر می­کند. به باغبانان در زمینه­ ی برداشت محصولات و جنبه ­های اقتصادی آن کمک زیادی می­ کنند.

6-شکل و ابعاد سفارشی

با پلی کربنات می­توان سقف گلخانه ­ها را به صورت مدولار وسفارشی با هرشکل و ابعاد موردنظر مشتری ساخت.پلی کربنات گلخانه ای
طراحی داخلی گلخانه ها با توجه به منعطف بودن پلی کربنات ها آسانتر و زیباتر خواهد بود. همچنین در هنگام نصب ، مشکلات شیشه مانند شکستگی را نخواهد داشت.

7- نصب سریعتر

یکی دیگر از مزیت های مهم این است که پلی کربنات گلخانه ­ای را می­توان نسبتا سریع نصب کرد.

اگر بخواهید می­توانید سقف یک گلخانه ­ی مناسب و ساده را تنها در یک روز نصب کنید.

8-بسیار ارزان تر

در گذشته، پلی کربنات ­های گلخانه ­ای بسیار گران تر بودند. تولید انبوه و پیشرفتهای زیاد در پالایش مواد شیمیایی باعث شده بهای تمام شده ­ی آنها بسیار کاهش یابد. در حال حاضر استفاده از آنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شده است. البته مزایای فراوان آن نسبت به شیشه به حدی است که ارزش خرید آن در مقابل شیشه بسیار بالاتر است.