پلی کربنات گلخانه ای

پلی کربنات گلخانه ای

از سال های گذشته به دلیل مطرح شدن بحث بهینه سازی انرژی و حذف یارانه سوخت، روشها و تجهیزات متنوعی در جهت کاهش مصرف سوخت، وارد صنعت گلخانه داری گردید که هر کدام به نوبه خود موثر و مفید می باشند. یکی از این نوآوری ها، ورقهای چندجداره پلی کربنات است که میتواند جایگزین بسیار خوبی برای شیشه باشد. اما متاسفانه به دلیل عدم آشنایی گلخانه داران و دست اندرکاران این صنعت، هنوز اقدامی در جهت جایگزینی دیواره های موجود با ورق پلی کربنات صورت نگرفته است.

حتی برخی هم که ادعای شناخت این ورقها را دارند به دلیل عدم شناخت مزایای کوتاه مدت و بلندمدت آن به طور کامل، ممکن است به دلیل ارزانتر بودن فیلمهای پلی اتیلن، آنرا ترجیح داده و مورد استفاده قرار میدهند. به همین منظور در این مقاله به معرفی دقیق و به دور از اغراق مزایای ورقهای چندجداره پلی کربنات خواهیم پرداخت.

۱ -یکی از فواید گلخانه اینگونه تعریف می شود که باید حرارت خورشید را داخل خود نگه دارد. اما این گرما به راحتی از طریق جداره های گلخانه خارج می شود. بنابراین بهترین گلخانه آنست که حرارت خورشید را برای حداکثر زمان در خود نگه دارد. به دلیل چندجداره بودن ورق پلی کربنات، عایق خوبی محسوب شده و حداقل۵۰ درصد نسبت به نایلون، پرت حرارتی را کاهش خواهد داد. این موضوع باعث ثبات حرارتی و گرمای یکنواخت و همیشگی گلخانه شده که خود منجر به رشد بهتر گیاهان خواهد گردید. علاوه بر این باعث افزایش طول مدت زمان فصل رشد گیاهان می گردد زیرا به راحتی و با اتلاف حرارتی پایین میتوان در فصل سرما گلخانه را گرم کرد. Value-R میزان مقاومت یک عایق در برابر شار حرارتی است. هر چه این عدد بزرگتر باشد یعنی عایق بهتری است. طبق جدول، ورق پلی کربنات از نظر عایق بودن به مراتب از شیشه و فیلم پلی اتیلن بهتر است.

 نوع پوشش   PC دوجداره۶  میلیمتر شیشه PE یک لایه
 R-Value ۱٫۶۴ ۰٫۹۱ ۰٫۸۳

 

۲ -به دلیل کاهش اتلافات انرژی و در نتیجه کمتر شدن بار حرارتی و برودتی یک گلخانه با ورق دو جداره پلی کربنات، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی کوچکتری مورد نیاز خواهد بود که منجر به صرفه جویی در هزینه های اولیه و نگهداری آن می شود.

۳ -معمولا در هنگام خرید فیلمهای پلی اتیلن، ملاک کیفیت و طول عمر آن، درصد مواد ضد UV داخل مواد اولیه میباشد. به عنوان مثال یک نایلون با ۱۰ درصد مواد ضد UV از نایلون ۷ درصد گرانتر بوده و طول عمر بالاتری خواهد داشت. همانطور که میدانید معمولا از نایلون ۱۸۰ تا ۲۰۰ میکرون بدینمنظور استفاده میشود. دانسیته پلی اتیلن در حدود یک گرم بر سانتیمتر مکعب است که در نتیجه وزن هر متر مربع آن حداکثر ۲۰۰ گرم خواهد شد که اگر نایلون مذکور در بهترین حالت ۱۵ درصد مواد ضد UV داشته باشد، یعنی هر متر مربع آن حدود ۳۰ گرم مواد ضد UV خواهد داشت. در حالیکه ورق پلی کربنات دارای یک لایه خالص مواد ضد UV به ضخامت حداقل ۵۰ میکرون است. دانسیته پلی کربنات ۲٫۱ است که در نتیجه وزن مواد ضد UV مورد استفاده در هر متر مربع این ورق در حدود ۶۰ گرم خواهد شد، یعنی حداقل مقدار مواد ضد UV ورق پلی کربنات دو برابر بهترین نایلون پلی اتیلن است! ضمن اینکه چون مواد ضد UV معمولا با مواد پلی اتیلن مخلوط میگردد، اشعه UV به هر حال وارد جسم نایلون شده و ممکن است علیرغم جذب عمده آن توسط مواد ضد UV ،باز هم مواد اصلی را تخریب نماید که این خود باعث کاهش عمر پوشش خواهد گردید. ولی در مورد ورق پلی کربنات چون مواد ضد UV به صورت یک لایه مجزا روی ورق قرار میگیرد، مواد اصلی آسیب کمتری خواهند دید.

۴-وجود یک لایه خالص مواد ضد UV باعث فیلتر شدن اشعه مضر UV شده که این موضوع باعث بهبود رشد گیاهان خواهد شد.

پلی کربنات گلخانه ای

پلی کربنات گلخانه ای

۵ -استحکام ورقهای پلی کربنات در حدود ۶۰ برابر شیشه میباشد. حال آنکه اکثر گلخانه های ما از شیشه و فیلم پلی اتیلن پوشش داده میشوند. طبیعی است که این موضوع بخشی از هزینه های نگهداری گلخانه که ناشی از شکستن شیشه و یا تعویض نایلون سوراخ و پاره شده است را کاهش خواهد داد. ورقهای پلی کربنات در برابر تگرگ هم بسیار مقاوم هستند و نیازی به حفاظ و نگرانی کشاورز در مواقع بروز عوامل جوی شدید نخواهند داشت.

۶ -بدیهی است که حیاتی ترین عامل فوتوسنتز، نور خورشید است. شکل هندسی جداره های ورق پلی کربنات و کانالهای موازی آن منجر به شکست نور خورشید می گردد و باعث می شود که نور مستقیم خورشید به خوبی و به طور یکنواخت توزیع و پخش شود و نور از همه طرف جذب برگ گیاه گردد. در نتیجه گیاهان شرایط رشد بهتری در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد خواهند داشت و کنترل دمای داخل گلخانه آسانتر میگردد. نور مستقیم در برخی مواقع باعث سوختن برگها شده و کاهش رشد را به همراه خواهد داشت. بنابراین معمولا نیازی به ایجاد سایه جهت کاهش نور نیست. این موضوع به معنی کاهش میزان نوردهی گلخانه نیست و به معنی شکست نور و در نتیجه پخش یکنواخت نور است. زیرا مطابق جدول میزان عبوردهی نور(Transmittance Light) ورق پلی کربنات در حد قابل قبولی قرار دارد. ضمن اینکه درصد زرد شدگی پلی کربنات به مراتب کمتر از پلی اتیلن بوده و بنابراین در بلند مدت نوردهی پلی اتیلن سریعتر از پلی کربنات کاهش خواهد یافت.

 نوع پوشش   PC شیشه PE یک لایه PE سه لایه
درصد عبوردهی نور ۸۰۸۷۸۵ ۷۹

۷-زمانی که دمای هوای داخل گلخانه در حدود ۲۵ درجه و دمای هوای بیرون حدود صفر درجه سانتیگراد باشد، به دلیل دو جداره بودن ورق پلی کربنات و خاصیت عایق بودن آن حتی با وجود رطوبت ۸۰ درصدی، شبنمی روی جداره های داخلی تشکیل نخواهد شد.

۸-وزن هر متر مربع ورق پلی کربنات چندجداره به ضخامت ۶ میلیمتر در حدود یک دوازدهم هر متر مربع شیشه ۶ میلیمتر است که این مسئله منجر به نصب سریعتر و آسانتر آن خواهد شد. سبکی آن باعث شده تا برای نصب به سازه سنگینی نیاز نداشته باشد و با چند تغییر ارزان در اسکلت، می توان گلخانه های نایلونی را به پلی کربنات اصلاح نمود.

۹ -آب بندی ورقهای پلی کربنات در مقایسه با شیشه و نایلون بسیار بهتر انجام میشود که این مسئله درجلوگیری از اتلافات انرژی ناشی ازدرزها و پارگی های نایلون بسیار موثرخواهد بود.

۱۰ -پلی کربنات علاوه بر استحکام مکانیکی بالایی که دارد، از مقاومت دمایی بسیار خوبی نیز نسبت به پلی اتیلن برخوردار است. حداقل و حداکثر دمایی که پلی کربنات برای مدت زمان طولانی در طول عمر خود می تواند تحمل کند ۴۰ -تا ۱۲۰ +درجه سانتیگراد است. در حالیکه این دما برای فیلم پلی اتیلن ۵۰ -تا ۸۰ + درجه سانتیگراد می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =