پلی کربنات گلخانه ای:

از سال‌های گذشته به دلیل مطرح‌شدن بحث بهینه‌سازی انرژی و حذف یارانه سوخت، روش‌ها و تجهیزات متنوعی در جهت کاهش مصرف سوخت، وارد صنعت گلخانه داری گردید که هرکدام به‌نوبه خود مؤثر و مفید می‌باشند. یکی از این نوآوری‌ها، ورقهای چندجداره پلی کربنات (پلی کربنات گلخانه‌ای) است که می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای شیشه باشد. و همچنین مقرون به صرفه بودن قیمت پلی کربنات گلخانه ای از مزیت های این نوع ورق می باشد و متأسفانه به دلیل عدم آشنایی گلخانه داران و دست‌اندرکاران این صنعت، هنوز اقدامی در جهت جایگزینی دیواره‌های موجود با ورق پلی کربنات صورت نگرفته است. حتی برخی هم که ادعای شناخت این ورق‌ها را دارند به دلیل عدم شناخت مزایای کوتاه‌مدت و بلندمدت آن به‌طور کامل، ممکن است به دلیل ارزان‌تر بودن فیلم‌های پلی‌اتیلن، آنرا ترجیح داده و مورداستفاده قرار می‌دهند. به همین منظور در این مقاله به معرفی دقیق و به دور از اغراق مزایای ورق‌های چند جداره پلی کربنات خواهیم پرداخت

فواید پلی کربنات گلخانه ای

۱- عایق حرارت فوق العاده

یکی از فواید گلخانه اینگونه تعریف می‌شود، که باید حرارت خورشید را داخل خود نگه دارد. متاسفانه معمولا این گرما به راحتی از طریق جداره های گلخانه خارج می شود. بنابراین بهترین گلخانه آنست که حرارت خورشید را برای حداکثر زمان در خود نگه دارد. به دلیل چندجداره بودن ورق پلی کربنات، عایق خوبی محسوب شده و حداقل۵۰ درصد نسبت به نایلون، پرت حرارتی را کاهش خواهد داد.
این موضوع باعث ثبات حرارتی و گرمای یکنواخت و همیشگی گلخانه شده که خود منجر به رشد بهتر گیاهان خواهد گردید. علاوه بر این باعث افزایش طول مدت زمان فصل رشد گیاهان می گردد. زیرا به راحتی و با اتلاف حرارتی پایین میتوان در فصل سرما گلخانه را گرم کرد. Value-R میزان مقاومت یک عایق در برابر شار حرارتی است. هر چه این عدد بزرگتر باشد یعنی عایق بهتری است.

طبق جدول، ورق پلی کربنات از نظر عایق بودن به مراتب از شیشه و فیلم پلی اتیلن بهتر است.

 نوع پوشش    PC دوجداره۶  میلیمتر  شیشه  PE یک لایه
 R-Value  ۱٫۶۴  ۰٫۹۱  ۰٫۸۳

۲- صرفه جویی در مصرف انرژی

به دلیل کاهش اتلافات انرژی و در نتیجه کمتر شدن بار حرارتی و برودتی یک گلخانه با ورق دو جداره پلی کربنات، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی کوچکتری مورد نیاز خواهد بود که منجر به صرفه جویی در هزینه‌های اولیه و نگهداری آن می‌شود.

۳- دوام بیشتر

معمولا در هنگام خرید فیلم‌های پلی اتیلن، ملاک کیفیت و طول عمر آن، درصد مواد ضد UV داخل مواد اولیه می‌باشد. به عنوان مثال یک نایلون با ۱۰ درصد مواد ضد UV از نایلون ۷ درصد گران‌تر بوده و طول عمر بالاتری خواهد داشت. همانطور که میدانید معمولا از نایلون ۱۸۰ تا ۲۰۰ میکرون بدین منظور استفاده میشود. دانسیته پلی اتیلن در حدود یک گرم بر سانتیمتر مکعب است.
در نتیجه وزن هر متر مربع آن حداکثر ۲۰۰ گرم خواهد شد که اگر نایلون مذکور در بهترین حالت ۱۵ درصد مواد ضد UV داشته باشد، یعنی هر متر مربع آن حدود ۳۰ گرم مواد ضد UV خواهد داشت.

در حالیکه ورق پلی کربنات دارای یک لایه خالص مواد ضد UV به ضخامت حداقل ۵۰ میکرون است. دانسیته پلی کربنات ۲٫۱ است که در نتیجه وزن مواد ضد UV مورد استفاده در هر متر مربع این ورق در حدود ۶۰ گرم خواهد شد، یعنی حداقل مقدار مواد ضد UV ورق پلی کربنات دو برابر بهترین نایلون پلی اتیلن است!

ضمن اینکه چون مواد ضد UV معمولا با مواد پلی اتیلن مخلوط میگردد، اشعه UV به هر حال وارد جسم نایلون شده و ممکن است علیرغم جذب عمده آن توسط مواد ضد UV ،باز هم مواد اصلی را تخریب نماید که این خود باعث کاهش عمر پوشش خواهد گردید. ولی در مورد ورق پلی کربنات چون مواد ضد UV به صورت یک لایه مجزا روی ورق قرار میگیرد، مواد اصلی آسیب کمتری خواهند دید.

۴- فیلتر اشعه مضر مورای بنفش

وجود یک لایه خالص مواد ضد UV باعث فیلتر شدن اشعه مضر UV شده که این موضوع باعث بهبود رشد گیاهان خواهد شد.

۵- استحکام بسیار بالا

استحکام ورقهای پلی کربنات در حدود ۶۰ برابر شیشه می باشد. حال آنکه اکثر ورق پلی کربنات گلخانه ای های ما از شیشه و فیلم پلی اتیلن پوشش داده می شوند. بنابراین هزینه تعویض شیشه شکسته و یا نایلون سوراخ و پاره شده را نخواهیم داشت. ورقهای پلی کربنات در برابر تگرگ هم بسیار مقاوم هستند. نیازی به حفاظ و نگرانی کشاورز در مواقع بروز عوامل جوی شدید نخواهند بود.

پروژه های گلخانه توسط شرکت گالینا ایران

۶- تابش نور مستقیم خورشید

بدیهی است که حیاتی ترین عامل فوتوسنتز، نور خورشید است. شکل هندسی جداره‌های ورق پلی کربنات و کانال‌های موازی آن منجر به شکست نور خورشید می گردد. درنتیجه نور مستقیم خورشید به طور یکنواخت پخش و از همه طرف جذب برگ گیاه می گردد. در نتیجه گیاهان شرایط رشد بهتری در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد خواهند داشت .
از همه مهم‌تر کنترل دمای داخل گلخانه آسانتر می‌گردد. نور مستقیم در برخی مواقع باعث سوختن برگ‌ها شده و کاهش رشد را به همراه خواهد داشت. بنابراین معمولا نیازی به ایجاد سایه جهت کاهش نور نیست. این موضوع به معنی کاهش میزان نوردهی گلخانه نیست. بلکه به معنی شکست نور و در نتیجه پخش یکنواخت نور است.
زیرا مطابق جدول میزان عبوردهی نور(Transmittance Light) ورق پلی کربنات در حد قابل قبولی قرار دارد. درصد زرد شدگی پلی کربنات به مراتب کمتر از پلی اتیلن می باشد. بنابراین در بلند مدت نوردهی پلی اتیلن سریع‌تر از پلی کربنات کاهش خواهد یافت.

 نوع پوشش    PC  شیشه  PE یک لایه  PE سه لایه
درصد عبوردهی نور  ۸۰ ۸۷ ۸۵  ۷۹

۷- عرق نکردن جداره داخلی

زمانی که دمای هوای داخل گلخانه در حدود ۲۵ درجه و دمای هوای بیرون حدود صفر درجه سانتیگراد باشد، به دلیل دو جداره بودن ورق پلی کربنات و خاصیت عایق بودن آن حتی با وجود رطوبت ۸۰ درصدی، شبنمی روی جداره های داخلی تشکیل نخواهد شد.

۸- وزن سبک

وزن هر متر مربع ورق پلی کربنات چندجداره به ضخامت ۶ میلیمتر در حدود یک دوازدهم هر متر مربع شیشه ۶ میلیمتر است. این مسئله منجر به نصب سریعتر و آسانتر آن خواهد شد. سبکی آن باعث شده تا برای نصب به سازه سنگینی نیاز نداشته باشد. با چند تغییر ارزان در اسکلت، می توان گلخانه‌های نایلونی را به پلی کربنات گلخانه‌ای اصلاح نمود.

۹ – مقاومت دمایی بالا

پلی کربنات گلخانه‌ای علاوه بر استحکام مکانیکی بالایی که دارد، از مقاومت دمایی بسیار خوبی نیز نسبت به پلی اتیلن برخوردار است. حداقل و حداکثر دمایی که پلی کربنات برای مدت زمان طولانی در طول عمر خود می‌تواند تحمل کند ۴۰ -تا ۱۲۰ +درجه سانتیگراد است. در حالیکه این دما برای فیلم پلی اتیلن ۵۰ -تا ۸۰ + درجه سانتیگراد می‌باشد.

۱۰- فصل رشد طولانی

فواید مواد پلی کربنات تأثیر قابل توجهی برعملکرد کلی گلخانه دارد که در درجه اول منجر به یک فصل رشد طولانی مدت می شود. با این کار می توانید در تمام طول سال از گیاهان و سبزیجات خود بهره بیشتری ببرید. یک فصل رشد طولانی به شما امکان می‌دهد برای تمام وقت و هزینه‌ای که سرمایه گذاری می کنید، سبزیجات یا میوه‌های بیشتری برداشت کنید. اگر قصد فروش هرگونه باغبانی را دارید، محصول سالانه دقیقاً همان چیزی است که شما نیاز دارید! یک فصل رشد به طور طبیعی طولانی مدت به معنای گرم شدن مصنوعی کمتر است. صرفه جویی در مصرف برق، پول و مهمتر از همه وقت!

۱۱-اشکال و اندازه های بیشتر موجود است

مزیت دیگری که باید در نظر گرفت این است که گلخانه‌های پلی کربنات دارای اشکال و اندازه های زیادی هستند. با توجه به تعداد بالای پیشنهادهای موجود، یافتن گلخانه ای با پوشش پلاستیکی مناسب که پاسخگوی خواسته‌های خاص کیفیت و اندازه باشد، چندان دشوار نیست.

۱۲- نصب سریعتر

مزیت قابل توجه دیگر این است که می توانید گلخانه‌های پلاستیکی را با سرعت بیشتری نصب کنید.

اگر یک مونتاژ سریع و ساده می خواهید، که خودتان بتوانید آن را انجام دهید، انجام یک گلخانه پلی کربنات معمولاً فقط یک روز طول می کشد.

یک گلخانه شیشه ای با اندازه مشابه به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد، در حالی که برخی از گلخانه‌ها نیاز به مونتاژ حرفه ای دارند.

ویژگی پلی کربنات گلخانه ای

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت گالینا ایران میباشد.
تماس از طریق واتساپ
تماس از طریق واتساپ