کاربرد پلی کربنات در کجاست؟

کاربرد پلی کربنات معمولا برای لنزهای پلاستیکی در عینک‌ های آفتابی، وسایل پزشکی، وسایل نقلیه، وسایل حفاظتی، گلخانه ‌ها، دیسک‌ های دیجیتال (سی دی، دی وی دی و بلو ری) و وسایل روشنایی بیرونی است. پلی کربنات همچنین دارای مقاومت گرمایی بسیار خوبی است و می تواند در برابر شعله و حرارت بدون تخریب و از دست دادن کیفیت خود مقاومت کند و از بین نرود. پلی کربنات، مانند سایر پلاستیک ‌ها، از تقطیر سوخت‌ های هیدروکربنی به گروه ‌های سبک‌ تر ساخته می‌شود.
چرا کاربرد پلی کربنات زیاد است؟
پلی کربنات پلاستیک فوق العاده مفیدی است و کاربرد آن بیشتر برای قسمت ‌هایی که نیاز به شفافیت و مقاومت بالا دارند؛ است. این یک جایگزین سبک تر برای شیشه و فیلتر UV طبیعی است، بنابراین اغلب در عینک استفاده می‌شود. در مکانیسم ‌های خلاق، ما از پلی کربنات در تعدادی از برنامه ‌های کاربردی در سراسر صنایع استفاده می‌کنیم. همچنین پلی کربنات بسیار انعطاف پذیر است. به طور معمول در دمای اتاق امکان ترک خوردن آن وجود ندارد. امکان شکستن و از بین رفتن آن در صورت پرتاب شدن و ضربه خوردن وجود ندارد. اگرچه تغییر شکل دادن آن در صورت حرارت دیدن آسان است و به خوبی می‌توان از آنها ابزارهایی در طرح ‌ها و اشکال گوناگون ساخت.
موارد کاربرد ورق پلی کربنات
• استفاده در صنعت ساختمان سازی
• استفاده در صنعت حمل و نقل
• جایگزین بسیار خوبی برای شیشه است.
• استفاده به عنوان پنجره سقفی
• استفاده در پارتیشن بندی، گنبدهای تزیینی، اتاقک سازی
• استفاده در ساخت استادیوم ‌های فضای باز یا بسته
• استفاده در پوشش استخر
• استفاده در پوشش گلخانه
• استفاده در پوشش سقف پاساژ و بازارچه
• استفاده در پوشش نورگیرهای انبارها
• استفاده در پوشش نورگیرهای سالنهای اجتماعات
• قابل استفاده در صنعت خورد سازی
• قابل استفاده در صنعت داروسازی
در صنعت خودرو سازی از این ورق ها در ساختن داشبورد و سپر استفاده می شود. این ورق ها در صنعت دارو سازی و پزشکی هم کاربرد های زیادی دارند. در صنایع بهداشتی و پزشکی برای ساخت بطری ‌های شفاف به جهت بسته بندی مواد غذایی و داروئی، ساخت انواع عینک های طبی و صنعتی و همچنین تهیه لنزهای چشمی در رنگهای مختلف استفاده می شود. صنایع ایمنی هم از خواص این ورق ها بی بهره نیستند. در این صنعت از ورق های پلی کربنات در ساخت کلاه ایمنی ، عینک ایمنی و کار و ماسک های گاز استفاده می شود.
مشخصات کلی ورق های پلی کربنات
این محصول از مقاومت خوبی در برابر اصوات برخوردار است. همچنین در برابر اشعه ماوراء البنفش نیز مقاوم می باشد. نورگیرها از رنگ های زیبا و متنوعی ساخته شده اند. به همین علت هم کاربردهای بسیار فراوانی در سازه های مختلف و ساختمان ها دارند. نورگیرهای پلی کربنات در برابر حرارت عایق خوبی هستند. از دیگر ویژگی های این نورگیرها می توان به وزن سبک و کم آنها اشاره کرد که حمل و نقل را بسیار آسان می کنند. عوامل و مواد شیمیایی همچون اسید های آلی ، معدنی و… نیز قدرت نفوذ و آسیب به این نورگیرها را نخواهند داشت. نورگیرها به صورت اتوماتیک خاموش می شوند و در صورت آتش سوزی به هیچ عنوان آسیبی نمی بینند و در واقع می توان گفت غیر قابل اشتعال هستند. ورق های نورگیر پلی کربنات در برابر ضربه و فشار مقاومت خوبی دارند.
کاربردهای ورق پلی کربنات در دکوراسیون؟
ورق‌ های پلی کربنات در رنگ‌ های متنوعی از جمله رنگ آبی، زرد، قرمز، برنز، بی رنگ و … تولید می‌شود که هر کدام به نوبه خود می‌تواند علاوه بر کاربردی بودن فضا را نیز زیبا جلوه دهد. به طور کلی از این ورق برای پوشش سقف، دیوار، پنجره و یا سقف کاذب استفاده می‌شود. ورق‌های پلی کربنات انعطاف پذیری بالایی دارد و شما می‌توانید آن را به راحتی خم کنید در نتیجه اجرا و نصب آن نیز بسیار ساده است. امروزه در بسیاری از فضا های اداری و حتی در دکوراسیون داخلی به جای شیشه از ورق پلی کربنات استفاده می‌کنند. این نوع ورق در کنار هر مصالح دیگر می‌تواند قرار بگیرد از این رو در دکوراسیون داخلی می‌توان از این ورق در کنار چوب، کاشی و یا هر مصالح دیگری استفاده کرد. علاوه بر این در برخی ساختمان ‌ها برای نورگیر نیز از پلی کربنات استفاده می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =